3Bobule jako pocta Václavu Postráneckému

Natáčení komedie z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu, do obcí Mikulov, Bulhary, Moravská Nová Ves, Sedlec, Zaječí, Strachotín, Dolní Věstonice, Pavlov nebo Klentnice a natáčeli až do poloviny srpna minulého roku. Stejně jako v předešlých dvou filmech se děj točí kolem Terezy Ramby, Kryštofa Hádka, Lukáše Langmajera a Miroslava Táborského.

V uputávce na film zazní hlas Václava Postráneckého, který se podílel na předchozích dvou „dílech“ Bobulí, ale natáčení třetího už se bohužel nedožil. Film je mu věnován a jeho hlas bude provázet celým filmem.
Třetí pokračování komedie napsali Matěj Podzimek a Tomáš Vávra, režie se ujal Martin Kopp. Hudbu k filmu složil Jan P. Muchow a produkce Tomáš Vican.

Synopse

Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba Voříšková) se stali majiteli vinařství a rodiči rozpustilých dvojčat. Jenže všední starosti dokážou být občas úmorné, takže v manželství jim to právě teď moc neklape. Navíc nastává rozhodující čas vinařského roku, vinobraní. Honza s Klárou mají problémů nad hlavu – vedle manželství řeší krádeže na vinicích. Klára bojuje s předsudky okolí, které nevěří, že žena může dělat kvalitní víno a překročit stín svého otce (Václav Postránecký). Ještěže ten ji provází jadrně vtipnými a moudrými radami coby na slovo vzatý vinařský i životní guru. Honza se po letech setkává s neodolatelným kumpánem Jirkou (Lukáš Langmajer). Ten se nadšeně hrne na návštěvu, aby pomohl se sklizní, které samozřejmě vůbec nerozumí. Přitom se Honzovi zapomene zmínit, že zároveň prchá před dluhy, jež stihl nasekat, a že svého pubertálního syna, který přijíždí s ním, tak trochu unesl. Jirkova přítomnost dokáže spolehlivě vnést do života všech okolo vítaný i nevítaný rozruch. S věřiteli a policií v zádech a za pomoci starých známých sousedů Kozderky (Miroslav Táborský) a Františka (Marian Roden) začíná série komických omylů a nedorozumění.

V nové roli Mira se ve filmu představí slovenský herec Braňo Deák a v roli Humpla Michal Isteník. Diváci se opět mohou těšit také na Mariana Rodena a Radima Nováka, nově na Lumíru Přichystalovou, Tomáše Měcháčka a v dětských rolích uvidí Šimona Klacla, Annu Krejčířovou a Prokopa Zacha. V menších rolích se objeví mnoho špičkových herců v čele s Karlem Rodenem.

Hvězdáři

S třetím pokračováním se vrací i kapela Kryštof, která nahrála pro předchozí Bobule a 2Bobule úspěšné písně Atentát a cyRano. Tentokrát napsal Richard Krajčo duet s názvem Hvězdáři a přizval k jeho nazpívání slovenskou zpěvačku Simu Martausovou. „Tím, že jsme svázaní s tímhle projektem už od začátku a k oběma předchozím filmům jsme písně natočili, přišlo mi hezké, fungovat v celé trilogii. Takže když producent Tomáš Vican  zavolal, jestli nechceme zkusit napsat něco i k tomuhle filmu, řekl jsem, že to určitě zkusíme,“ svěřil se Krajčo.

Rozhovory

Tereza Ramba
Čím je vám vaše role blízká? Co se svou postavou máte společného a v čem se naopak lišíte?
Myslím, že jako každá žena toho taky hodně zvládnu. Moje postava je neskutečně schopná a statečná. Zvládá táhnout vinařství, děti i manžela. Ty problémy s manželem já naštěstí řešit nemusím. (smích)

Která scéna pro vás byla na natáčení nejnáročnější? Vyžadovalo něco speciální přípravu?
Čtyřicetistupňová vedra na vinicích nebyla vzhledem k Slunci v bříšku úplně ideální, ale nakonec jsme v pohodě zvládli všechno.

V novém filmu se objeví i nové tváře. Jak nováčkové zapadli do party, která jde s tvůrci od prvního filmu? Perfektně. Jako kdyby tam s námi byli od začátku. Braňo Deák je neskutečný gentleman a Lumíra Přichystalová borec do nepohody.

Kryštof Hádek
Když se v roce 2008 točil první film, napadlo by vás, že bude mít dvě pokračování?
To tedy rozhodně ne. Spíše přemýšlím, kam až to půjde.

Jste vinař?
Díky natáčení mám za ta léta několik oblíbených moravských vinařství. Možná i konkrétních odrůd. Je to dané i Moravou, folklorem a milými lidmi.  Ale přiznávám, že jsem spíš na pivo.

Lákal by vás život na venkově na vinici, nebo jste městský člověk?
Venkov je báječný, ale hraju v pražských divadlech. Takže na venkov jezdím odpočívat.

Lukáš Langmajer
3Bobulemi se s českým filmem rozloučil Václav Postránecký. Jaké na něj máte vzpomínky?
Václav Postránecký mě provedl prvním filmem, Bobulemi. Stál mi po boku, a když jsem byl bezradný, přispěl pomocí, radou. Děkuju mu za to.

Jsou třetím filmem osudy vašich postav naplněné, nebo je prostor pro další pokračování?
Role Jirky je neřízená střela. Snad aktuálním pokračováním nachází trajektorii, aby sám věděl, že nemusí pršet, stačí, když kape. Je to postava, která si může dovolit mnoho z toho, co bych buď nedokázal, nebo bych ani nechtěl.

Jakému povolání byste se věnoval, kdybyste nebyl hercem?
Po základní škole jsem šel na střední odborné učiliště dopravní a pokusil se stát automechanikem. Ovšem jak se zdá, šel jsem proti osudu a vlastně nevím, co bych dělal jiného. Mám svoji práci rád.

Fotky z natáčení

Oba předchozí díly Bobulí vidělo v kinech 800 tisíc diváků.
Premiéra: 12. 3. 2020

Zdroj: Bioscop