Na obrazech běloruské malířky Anny Karan najdete snad vše: abstrakce, grafiku, krajinomalbu, nové techniky… Pro její tvorbu je příznačná pestrobarevná škála, exprese a optimismus.
Ráda experimentuje a používá nesourodé materiály, kombinuje různé výtvarné techniky, které se jí daří spojovat do ideálních celků. Její vnímání a vidění světa je ovlivněno jejím rodištěm, narodila se v Minsku v Bělorusku, kde vystudovala malířskou akademii a další cesta jí zavedla do Prahy na Akademii výtvarných umění na katedru moderní malby u profesora M. Rittstejna. Prahu si oblíbila natolik, že zde nalezla druhý domov. O jejím okouzlení městem vypovídá i výstava, kterou uspořádala v restauraci Cinda na Císařské louce. Zároveň zde také pokřtila katalog obrazů Prahy.
„V Praze dlouhá léta žiji a jsem jí plně fascinovaná. Proto ji tak ráda maluji“, uvádí půvabná malířka a dodává: „V obrazech se odráží mé emoce, pocity z daného místa. Při tom nezapomínám na historii daného místa. Někdy se v atmosféře obrazu odráží. Také ráda své obrazy něčím doplňuji. Jako například můj poslední obraz, který jsem nazvala ´Růžová Praha´. Na něj jsem připevnila růže z vlastní zahrady, které jsem za tímto účelem usušila. Praha a růže – to je takové spojení krásného města a krásy přírody. A to jsou moje letní emoce.“
Známou malířku přišla na vernisáž a křest podpořit řada přátel. Kmotry katalogu obrazů Prahy se stal Martina Maxa – zpěvák proslulý svými malbami především za hranicemi, Marian Vojtko, který prozradil, že se malování právě učí, Felix Slováček, Electric Lady, Petr Kutheil s partnerkou Markétou Šandovou, Kája Pavlíček nebo Eva Čížkovská. Ta slavnostní akci moderovala.
„Netušil jsem, že je malování taková fuška“, přiznal začínající malíř a především zpěvák Marian Vojtko. „Čím déle se malování učím, tím víc je mi jasné, že ještě hodně potrvá, než vytvořím něco podobného, jako vidím na téhle vernisáži.“
To Martin Maxa už má řadu výstav za sebou. A to především v zahraničí. „Já jsem specialista spíš na figurální malbu. Říká se tomu hyperrealismus – a co se týče techniky, používám olej na plátně. Klasiku. Maluji většinou svou rodinu, přátele, dávám si záležet na interakci, na výrazu těch lidí. Právě si vytvářím malířské portfolio a rád bych také uspořádal výstavu. Jen to ještě potrvá, protože se věnuji více hudbě.“ Na otázku, které místo by hosté v Praze namalovali, převládal Petřín. Felix Slováček by ovšem raději maloval Vyšehrad, a protože miluje historii, možná by prý přimaloval Horymíra se Šemíkem. Jak se ukázalo, obrazy Prahy běloruské malířky Anny Karan zanechaly emoce na všech hostech rozmanité vernisáže. Příznivce umění snad potěší zpráva, že malířka právě domlouvá umístění některých svých děl do prostor českých a moravských zámků, kde je může shlédnout široká veřejnost. „Praha je přeci hlavním městem České republiky. Byla by velká škoda vystavovat její půvaby jen v Praze…“, uzavírá sympatická malířka.