Na 46. MFF Ekofilm se do soutěžní části přihlásilo 133 filmů z 39 zemí

Každý rok otevírá festival EKOFILM, který dlouhodobě pořádá a financuje Ministerstvo životního prostředí, některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. V letošním roce je tímto tématem udržitelná spotřeba. Kromě desítek soutěžních i nesoutěžních filmů z České republiky a ze zahraničí, které se utkají o hlavní cenu v několika kategoriích, nabídne festival přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů a nebude chybět ani už tradiční zahajovací večerní open air koncert, rodinný den a další kulturní program.

Letos se do soutěžní části festivalu přihlásilo 133 filmů z celého světa, z nichž dramaturgický tým vybírá 25 nejvíce atraktivních a nejzajímavějších filmů, které budou mít možnost vidět i návštěvníci letošního EKOFILMu. Nejvyšší počet představují snímky z Německa, České republiky a Spojených států, silné zastoupení mají filmy z mnoha evropských zemí. Exotický charakter dodávají festivalu přihlášené filmy z takových destinací, jako jsou například Korea, Kolumbie, Taiwan, Mexiko, Keňa nebo Austrálie.

Na festivalové publikum rozhodně čeká rozmanitá podívaná ve všech třech soutěžních kategorií – Krásy přírody, Středoevropské filmy, Krátké filmy. To ostatně potvrdila i vedoucí dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová: „Letos jsme měli možnost vybírat z velkého množství zajímavých filmů týkajících se tématu udržitelnosti. Ať už se jednalo o témata spojená s potravinami, farmařením, spotřebou, provázaností průmyslů, globalizací a vlivem klimatickým změn, které mění život obyvatel po celém světě. Nejvíce filmů se letos přihlásilo z Německa, stejně jako v minulých letech je patrné, že ekologická tématika je pokrývána nejen evropskými filmaři v celosvětovém kontextu a témata přesahují hranice kontinentů.“

O svůj názor se podělil i další člen dramaturgického týmu EKOFILMu – Martin Čech Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity: „Pro diváky a divačky EKOFILMu jsme z přihlášených snímků připravili výběr těch nejlepších. Jak narůstá naléhavost většiny environmentálních problémů, kterým jako společnost čelíme, máme letos i vyšší podíl filmů, které hledají a nabízejí řešení. Jelikož vždy nabízíme ty nejaktuálnější filmy, některé z nich už berou v úvahu i zkušenost z koronavirové krize.“

Porotcům při výběru vítězů nastanou perné chvíle, autoři vítězných snímků získají vedle festivalového ocenění také finanční odměnu – tentokrát se podělí zhruba o 2 312 USD.

46. MFF EKOFILM se koná opět v Brně, ve dnech 14. – 17. října 2020.
Jako každý rok bude možné si odpromítané festivalové filmy připomenout i skrze Ozvěny EKOFILMu. Stačí na adresu ozveny@ekofilm.cz zaslat seznam vybraných filmů, které chcete promítat na vaší nekomerční projekci, která musí být realizována a propagována pod názvem „Ozvěny EKOFILMu“.
Podmínky a aktuální informace naleznete na webu www.ekofilm.cz.