Tata Bojs vystoupí na Metronome Prague před Beckem

Není náhoda, že Tata Bojs letos vystoupí na Metronome Prague bezprostředně před vyvrcholením pátečního programu, americkým všeumělem Beckem. Aniž by šlo o nějakou povrchní prvoplánovou spojitost, je zřejmé, že kapela toho má s někdejším buskerem z ulic amerických velkoměst a experimentátorem s kazetovými nahrávkami společného víc než dost – však také začínali ve stejnou dobu, byť ve značně rozdílné společenské i kulturní situaci. Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů, absence jakýchkoli zábran v jejich mixování, precizní soulad hudby s textem i perfektní, ale nenuceně působící interpretační projev.

„Vracíme se k původnímu plánu. Bude to velký, bude to unikátní koncert v rámci programu Metronome Prague 2022. Konečně tedy můžeme potvrdit, že pánové z Tata Bojs odehrají vizuálně a hudebně unikátní koncert na ČT Fontána stage. Tato scéna bude po všechny tři dny festivalu patřit koncertním speciálům tuzemských kapel. Koncert Tata Bojs z Metronome Prague odvysílá ve zkrácené verzi ze záznamu později i Česká televize. Buďte s námi naživo u toho,“ říká za organizátory David Gaydečka.

Tata Bojs se na koncert na netradičním místě těší: „Živá hudba je radost, zvlášť v téhle době a po včerejším výjimečném zážitku v O2 Universum. Proto máme pocit, že je důležitý, dát lidem i sami sobě aspoň na pár chvil zapomenout a prostě se bavit. Věříme, že festival Metronome jako takový i naše vystoupení budou skvělou příležitostí,“ láká na koncert oblíbená kapela, která za své poslední řadové album Jedna nula (2020) získala Cenu Anděl v kategorii Skupina roku a hned dvě sošky ve fanouškovské anketě Žebřík, konkrétně za první místo mezi kapelami, resp. za druhé místo v kategorii Album roku.

Na aktuální ročník Metronome Prague, který se odehraje v unikátním prostoru Výstaviště Praha, míří světová kultovní jména, současná mezinárodní hudební scéna, koncertní speciály českých hudebních hvězd a nově hip hop i elektronika  Potvrzenými hlavními hvězdami jsou australský zpěvák Nick Cave se skupinou The Bad Seeds, klasici elektronické hudby Underworld, americký zpěvák Beck, belgičtí pop-rockeři Balthazar, britské indie-popové duo Oh Wonder, britská rapperka Flohio nebo ukrajinská kapela Go_A a mnoho dalších tváří současné hudební scény. Z českých jmen svá speciální vystoupení chystají pro Metronome Prague Mig 21, Lenny, Dan Bárta s Alicí, Marpo & Troublegang, Čechomor, David Žbirka a Sunnbrella, Mňága a Žďorp nebo DJ Roxstar.

Předprodej vstupenek na Metronome Prague 2022 je spuštěn na www.metronome.cz. V prodeji jsou kromě standardní i podporovatelské kategorie, ve kterých za vyšší příspěvek na restart festivalu získají zájemci navíc také nejrůznější hudební a festivalové dárky a další zážitky.

Tata Bojs

Skupinu Tata Bojs založili tři spolužáci v osmé třídě základní školy v roce 1988. Do povědomí se rychle dostali díky předskakování zavedeným alternativním kapelám typu Už jsme doma nebo Psím vojákům. Debutové album Ukončete nás… (1997) se ještě neslo v alternativním duchu, následující Futuretro (2000) se stalo svou eklektičností a spojením tradičních hudebních forem s progresivním cítěním hudebníků velkým zlomem v historii kapely a také jedním z nejdůležitějších alb své doby.

Už od druhé poloviny 90. let k produkcím Tata Bojs patří velký důraz na vizuální složku každého vystoupení, což umožňuje fakt, že zpěvákem a bubeníkem kapely je absolvent Akademie výtvarných umění Milan Cais. Ten je autorem veškerých výtvarných záležitostí, týkajících se kapely, od vizuálů koncertních scén po obaly hudebních nosičů.

Současnou sestavu Tata Bojs tvoří Milan Cais (zpěv, bicí), Mardoša (baskytara), Vladimír Bár (kytara), Jiří Hradil (klávesy) a Dušan Neuwerth (zvuk).

Vstupenky na Metronome Prague